Park Miejski im. Franciszka Kachla

Zapraszam do zobaczenia filmu przedstawiającego park w różnych odsłonach – w 15 minut odbędziemy podróż przez cały rok. To na początek. Na deser, wirtualny spacer. Przygotowaliśmy 78 panoram, także z różnych pór roku. Ale na początek trochę historii…

Park Miejski im. Franciszka Kachla jest jednym z najstarszych na Górnym Śląsku. Pierwotnie nosił nazwę Stadtpark, w latach 70-tych zaś był to park im. Świerczewskiego. A wszystko zaczęło się w 1840, kiedy to Hubert von Tiele-Winckler przekazał, 330 mórg lasu dworskiego z aleją drzew i bocznymi ścieżkami, na rzecz miasta Bytomia. Planując park, przeznaczono jego północno-zachodnią część na cele rekreacyjne, zaś wschodnią – na użytkowe. Tak zaplanowana struktura zachowała się z niewielkimi modyfikacjami do naszych czasów. Zmiany dotyczyły przede wszystkim układu komunikacyjnego (m. in. alejkę parkową przekształcono w dzisiejszą ul. Chrzanowskiego)

Historię parku opisano tutaj, i tutaj, opisy przyrody i ścieżki tematyczne ciekawie opisano tutaj. Mnóstwo starych fotografii parku można znaleźć na stronie Fotopolska.eu. Przeglądając stare fotografie warto zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu, jak bardzo kiedyś był to płaski teren (np. Główna Aleja Parkowa) a jak bardzo zróżnicowany jest dzisiaj.

Park nosi imię Franciszka Kachla, jego życiorys opisano tutaj. Poniżej, jedno z ostatnich zdjęć patrona parku – zlokalizowane w zbiorach Muzeum Śląskiego. 

„Portret Franciszka Kachla (ur. 13.09.1906 r. w Bytomiu), powstańca śląskiego. Na zdjęciu w mundurze Związku Weteranów Powstań Śląskich.
Franciszek Kachel, syn Karola i Pauliny. W latach 1919-1921 był członkiem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Brał udział w akcji plebiscytowej w 1921 roku. Po podziale górnośląskiego obszaru plebiscytowego pozostał w Bytomiu, członek Związku Polaków w Niemczech w latach 1923-1939, między 1925-1939 r. członek Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech, od 1936 r. komendant hufca ZHP w Bytomiu. W latach 1939-1942 więzień obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, w latach 1943-1945 służył jako sanitariusz w wojsku niemieckim. Otrzymał następujące odznaczenia: Odznaka Związku Polaków w Niemczech „Wytrwanie” (w 1938 r.), Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 r. (w 1947 r.), Srebrny Krzyż Zasługi (w 1948 r.), Złoty Krzyż Zasługi (w 1955 r.), Medal 10-lecia Polski Ludowej (w 1955 r.), Srebrny Krzyż Zasługi Harcerskiej ZHP (w 1949 r.), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (Polonia Restituta, w 1957 r.), Śląski Krzyż Powstańczy. Zdjęcie wykonane najprawdopodobniej podczas uroczystości upamiętniających wybuch III powstania śląskiego przy Pomniku Powstańców Śląskich w Katowicach, 3 maja 1981 r.” – za [Muzeum Śląskie]. O jego działalności przeczytamy też tutaj (str.10).

Warto wiedzieć, że:
– w swoim założeniu park miał oddzielać centrum od działalności kopalni węgla kamiennego „Karsten-Zentrum” (późniejsza „Dymitrow” i „Centrum-Szombierki” ). Izolacyjna funkcja zieleni miejskiej była w owym czasie rozwiązaniem na wskroś nowoczesnym,
– w latach 1898−1957 funkcjonował na terenie parku Miejski Ogród Zoologiczny. Było to pierwsze ZOO na Górnym Śląsku, w którym znajdowało się 89 zwierząt z 25 gatunków, „Bärenzwinger” – miniaturowy ogród zoologiczny z lwem, niedźwiedziami brunatnymi, wilkami, małpami i egzotycznymi ptakami (zlikwidowany w połowie lat 60. XX w.). Ten ogród zoologiczny ufundował bytomski bogacz i filantrop Ignatz Hakuba, zapisując na ten właśnie cel w testamencie sto tysięcy marek. W miejscu dawnego wybiegu niedźwiedzi stoi dziś rzeźba Misie I,
– „Góra Miłości” to tak naprawdę hałda pokopalniana – cóż mało to romantyczne, ale takie są fakty,
– w zachodniej części parku zlokalizowano duży staw ze spinającym jego brzegi mostem, zwany stawem łabędzim (Schwanenteich). W jego pobliżu stał kiedyś drewniany kościół św. Wawrzyńca. Jednak nie pełnił już on funkcji sakralnej, spłonął w 1982 r.,
– przy Aleji Muz stał kiedyś pomnik „Bismarckdenkmal” upamiętniający słynnego „żelaznego kanclerza”. U stóp pomnika w kształcie ogromnego głazu znajdował się starannie uprawiany dywan kwiatowy. 

Tyle historii. Czas jednak zajrzeć jak park wygląda dzisiaj. Jak zwykle na Zachowajto.eu zamieszczamy tylko unikatowe i oryginalne treści multimedialne. Tak jest i tym razem, zapraszamy do wirtualnego spaceru, jednak nieco innego niż zwykle (niż zwykle, bo to już czwarty spacer po EC, Bobrownikach, Żabich Dołach i Krystynie). Materiały do filmu i zdjęcia zbierano mozolnie przez prawie rok. Efekt …możemy przespacerować się nie tylko po całym parku ale jeszcze zobaczyć wybrane miejsca w różnych porach roku. 

Najlepiej jednak zacząć od spojrzenia na całość z lotu ptaka.

Po tym przydługim wstępie, czas wyjść na świeże powietrze. Spokojnie, nie trzeba trzymać dystansu ani nosić maseczki. Uwaga planujemy 78 przystanków 🙂 . Spacer START !