Pomnik Trudu Górniczego

Projekt: Tadeusz Łodziana
Lokalizacja: ul. Kazimierza Pułaskiego, Oś. Paderewskiego-Muchowiec, Katowice
Odsłonięcie: 1986 r.
GPS: 50.244978, 19.041099

Unikatowe połączenie pomnika i …skateparku. Sam pomnik budzi skrajne emocje. Zapewne za sprawą samej przyczyny powstania, była to bowiem kontra do działań związanych z upamiętnieniem masakry górników w kopalni „Wujek” – monumentalny krzyż powstał przy kopalni w 1981 roku.

Co mówią archiwa ? O samej inicjatywie wspomina tylko Życie Bytomskie, 1986, R. 30, nr 35 (1531)Apel pomnik trudu górniczego katowice zachowajto 1985

Na okoliczność budowy pomnika powołano Komitet Budowy Pomnika Trudu Górniczego, który koordynował całość działań związanych zarówno z warstwą organizacyjną (organizacja konkursu, regulaminy), warstwą techniczną (projekt i budowa) jak i działaniami czysto propagandowymi (próbka powyżej :).

Przyjrzyjmy się nieco bliżej samemu pomnikowi. Podstawa ozdobiona jest z trzech stron płaskorzeźbami. Od frontu zaś, widzimy okazałe figury górników. Trudno o dostęp do oficjalnej interpretacji – akta komitetu erekcyjnego nie zostały zdigitalizowanne, skupmy się zatem na tym co faktycznie można zaobserwować bezpośrednio stojąc przy pomniku. 

Od frontu widzimy rzeźby pięciu górników – każdy grubiorz sie tu znojdzie – jest młody i doświadczony (w ostatnim rzędzie), sztygar i hajer (w drugim rzędzie) a w pierwszym rzędzie zapewne dyrektor (choć pewnie, ilu obserwatorów – tyle interpretacji).   

Rozmieszczone po bokach i z tyłu cokołu pomnika płaskorzeźby przedstawiają właśnie górniczy trud. Od Gwarków…

przez ręczny transport urobku, 

…aż po najnowsze osiągnięcia techniki górniczej – przodek z górniczym kombajnem ścianowym. Biorąc pod uwagę, że jest rok 1985 zapewnie widzimy kombajn KWB-3RDU.

Cokół wieńczy godło.

Całości szczegółowo  można się przyjrzeć poniżej, jest też charakterystyczny dla aktualnego otoczenia pomnika podkład dźwiękowy. 

Pomnik Trudu Górniczego

Lokalizacja – https://goo.gl/maps/prMrb1oLzAuWQH3Y8