Projekt: Tadeusz Łodziana
Lokalizacja: ul. Kazimierza Pułaskiego, Oś. Paderewskiego-Muchowiec, Katowice
Odsłonięcie: 1986 r.
GPS: 50.244978, 19.041099
Co mówią archiwa ? O samej inicjatywie wspomina tylko Życie Bytomskie, 1986, R. 30, nr 35 (1531)
Na okoliczność budowy pomnika powołano Komitet Budowy Pomnika Trudu Górniczego, który koordynował całość działań związanych zarówno z warstwą organizacyjną (organizacja konkursu, regulaminy), warstwą techniczną (projekt i budowa) jak i działaniami czysto propagandowymi (próbka powyżej :).
Przyjrzyjmy się nieco bliżej samemu pomnikowi. Podstawa ozdobiona jest z trzech stron płaskorzeźbami. Od frontu zaś, widzimy okazałe figury górników. Trudno o dostęp do oficjalnej interpretacji – akta komitetu erekcyjnego nie zostały zdigitalizowanne, skupmy się zatem na tym co faktycznie można zaobserwować bezpośrednio stojąc przy pomniku.
Od frontu widzimy rzeźby pięciu górników – każdy grubiorz sie tu znojdzie – jest młody i doświadczony (w ostatnim rzędzie), sztygar i hajer (w drugim rzędzie) a w pierwszym rzędzie zapewne dyrektor (choć pewnie, ilu obserwatorów – tyle interpretacji).
Rozmieszczone po bokach i z tyłu cokołu pomnika płaskorzeźby przedstawiają właśnie górniczy trud. Od Gwarków…
przez ręczny transport urobku,
…aż po najnowsze osiągnięcia techniki górniczej – przodek z górniczym kombajnem ścianowym. Biorąc pod uwagę, że jest rok 1985 zapewnie widzimy kombajn KWB-3RDU.
Cokół wieńczy godło.
Całości szczegółowo można się przyjrzeć poniżej, jest też charakterystyczny dla aktualnego otoczenia pomnika podkład dźwiękowy.
Lokalizacja – https://goo.gl/maps/prMrb1oLzAuWQH3Y8