Elektrociepłownia Szombierki – Wirtualna wycieczka

Dzisiaj mam dla was coś specjalnego – wycieczkę… ale po kolei.

EC Szombierki to obiekt wyjątkowy. W zasadzie gdy spojrzeć na ilość materiałów dostępnych w sieci można stwierdzić, że powiedziano już wszystko. Są zdjęcia – klimatyczne – 1 , 2 , pięknie opisane – 3 czy dostępne „na kilogramy” – 4 jest i piękna panorama 360 sprzed wejścia… – 5 . Informacji można szukać tu – 6 ale najwięcej informacji znajdziecie tutaj – 7 . Mniej więcej co miesiąc odbywają się plenery i wycieczki po obiekcie organizowane przez Klub Przyjaciół EC Szombierki (informacji szukajcie tutaj). W zasadzie można powiedzieć, że wszystko już było… a gdyby tak zorganizować zwiedzanie …wirtualne ?!

Nie ma obawy, nie pokażę wszystkiego, nie odbiorę wam przyjemności zwiedzania tego jakże niezwykłego miejsca. Umówmy się, że to taka „zajawka” rzeczywistej wycieczki. Zapewniam, że materiał jaki chcę państwu pokazać to jedynie fragment tego co możecie zobaczyć na żywo. Przy okazji pozdrawiam ekipę 'Przyjaciół EC Szombierki’ – robicie dobrą robotę. Warto skorzystać z organizowanych przez „Przyjaciół” prawdziwych wycieczek i plenerów. 

Aby nieco wczuć się w klimat, na początek Kronika Filmowa: „Elektrownia w Szombierkach przoduje”. Data wydania: 1949-10-20
 

Jednym z bardziej charakterystycznych obiektów w EC Szombierki (oprócz zegarów : ) jest Turbina – a w zasadzie turbozespół Skoda 35MW.  Warto się na nim skupić bo to jedna z niewielu maszyn jakie pozostały w obiekcie w dobrym stanie.  Poniżej dwie wersje – model 3D oraz chmura punktów… można się przyjrzeć.

Turbozespół Skoda 35 MW + Virtual Tour
by ZachowajTo
on Sketchfab

Aby jednak zorientować się gdzie nasza Skoda się znajduje, trzeba spojrzeć na całość z nieco innej perspektywy. 

Ponieważ modele nie są aż tak dokładne, więcej szczegółów znajdziecie na fotografiach.

Turbozespół Skoda 35 MW

Ok, ok miało być zwiedzanie. Tak więc zapraszam…

Wirtualne zwiedzanie EC Szombierki

Wirtualne zwiedzanie EC Szombierki

Lokalizacja – https://goo.gl/maps/mzUZfNyVk6N2
GPS: 50.344666, 18.886387