EC Szombierki 

Wirtualny spacer po jednym z najbardziej charakterystycznych symboli postindustrialnych Bytomia. Już dziś możesz bez wychodzenia z domu odwiedzić bytomską perłę architektury Elektrociepłownię Szombierki Bytom. Wirtualna wycieczka zawiera zaledwie wycinek całości, jednak daje pogląd na to co w obiekcie znajdziemy. Wirtualne zwiedzanie nie ma zastąpić odwiedzin rzeczywistych a jedynie zachecić do poznania historii obiektu  i jego odwiedzenia.

html site templates

Wirtualna wycieczka to zbiór panoram 360, przedstawiającyc wybrane 86 lokalizacji - z ziemi i z powietrza, z zewnątrz i wewnątrz obiektu.
Wszystkie lokalizacje są ze sobą logicznie połączone, jednak w przemyślny sposób - nie zawsze trafisz do tego samego miejsca, z którego wyruszyłeś :) Materiał przeznaczony jest dla osób, które jeszcze nie odwiedziły tego wspaniałego obiektu, ale także dla osób dobrze znających EC Szombierki Bytom - każdy może "na spokojnie" przyjrzeć się wybranym lokalizacjom.
Ta wycieczka jest też, a może przede wszystkim, dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą odwiedzić tego obiektu. Ponieważ jednak nie chcemy "psuć zabawy" ze zwiedzania Elektrociepłowni, wycieczka jest niepełna. Nie zawiera wszystkich lokalizacji, osoby znające obiekt znajdą też kilka skrótów. Wirtualna wycieczka nie ma zastąpić rzeczywistej wizyty w obiekcie, a tak naprawę ma zachęcić do zainteresowania się obiektem i jego historią. 

Jakie miejsca możesz odwiedzić?

EC Szombierki to zespół budynków o ogromnej kubaturze, niestety większość wyposażenia została zdemontowana. Pomimo tego, podczas wirtualnego zwiedzania, można natknąć się na kilka perełek.
W naszej wycieczce możesz odwiedzić niektóre z udostępnionych do zwiedzania lokalizacji EC Szombierki.  

Dyrekcja

Budynek Dyrekcji

6 miejsc ukazujących korytarz i klatki schodowe budynku dyrekcji

Maszynownia

Maszynownia

Halę Maszynowni czyli Salę Modrzewiową pokazano w 7 ujęciach

W. Wodna

Wieża Wodna

Zbiorniki wodne, tarcza zegara wraz z mechanizmem napędowym, razem 8 lokalizacji

Kotłownia

Kotłownia

15 lokalizacji zarejestrowanych na terenie hali i nie tylko 

Pompownia

Pompownia

17 miejsc ukazujących infrastrukturę pozostałą po pompowni na dwóch poziomiach, w tym turbozespół Skoda

Taśmociągi

Taśmociągi

7 scen ukazujących dobrze zachowane taśmociągi wraz z widokiem na kotłownię

Mobirise

Sterownia

7 ujęć sterowni pozwala zapoznać się z najważniejszymi elmentami sterowniczymi obiektu 

_

Widok z powietrza 

10 scen z powietrza oraz 5 lokalizacji zarejestrowanych z ziemi 

Wycieczka zawiera...

86

...unikalnych lokalizacji

Rozrzuconych po różnych, mniej lub bardziej znanych miejscach EC ;) 

272

...przejść pomiędzy lokalizacjami

Gwarantuje to wirtualne zwiedzanie na kilkadziesiąt minut

8

...obszarów udostępnionych do zwiedzania

Niektóre pokazane szczegółowo, inne zaledwie w małej części

Jak korzystać z wycieczki

Strona przystosowana jest do wyświetlania na dowolnym urządzeniu 

Wirtualną wycieczkę po EC Szombierki Bytom możesz odbyć na ekranie swojego komputera, tabletu czy telefonu. Strona dopasuje się do rozmiarów i orientacji twojego urządzenia. Dodatkowo, jeśli posiadasz nawet najprostrze okulary VR (np. typu Cardboard) możesz w pełni doświadczyć wirtualnej wycieczki po Elektrociepłowni

Elektrociepłownia Szombierki Bytom GIF wycieczka widok PC

Komputer stacjonarny -  po uruchomieniu strony w oknie głównym, za pomocą myszki możesz zmieniać punkt obserwacji, oraz zbliżać i oddalać widok za pomocą kółka myszki. Znaczniki pojawiające się w określonych punktach sceny to przejścia do kolejnych miejsc - zlokalizowanych zgodnie ze wskazaniem punktu na zdjęciu. Możesz też wyświetlić listę wszystkich lokalizacji znajdujących się w wycieczce i przejść do nich bezpośrednio. 

Tablet/telefon - wpisując adres strony na urządzeniu przenośnym możesz automatycznie przejść w tryb pełnoekranowy, zmieniając orientację telefonu na poziomą. Jeśli twoje urządzenie wyposażone jest w żyroskop, punkt obserwacji będzie się zmieniał w zależności od zmiany położenia urządzenia - daje to ciekawy efekt. 

Elektrociepłownia Szombierki Bytom GIF wycieczka widok telefon lub tablet
Elektrociepłownia Szombierki Bytom GIF wycieczka widok z gogli VR

Tryb VR - jeśli posiadasz okulary VR dopasowane do twojego telefonu możesz klikając ikonkę okularów na ekranie głownym uruchomić tryb VR. Ten tryb działa najlepiej z urządzeniami wyposażonymi w żyroskop. Wtedy, zmieniając położenie głowy zmieniamy punkt widzenia w scenie. Przytrzymanie umieszczonego w środku pola widzenia celownika na aktywnym punkcie spowoduje przeniesienie do innej sceny - dzięki temu możemy przemieszczać się pomiędzy lokacjami bez zdejmowania okularów. 

Widok Elektrociepłowni Szombierki z lotu ptaka

Gotowy na zwiedzanie?

Tutaj nie potrzebujesz odpowiedniego stroju, butów, latarki czy kasku, gwarantujemy też zawsze dobrą pogodę. Nasza wycieczka też jest bezpieczna :) 

Informacje o obiekcie 

W tej kwestii oddajmy głos specjalistom. W sieci znajdziecie wiele ciekawych stron opisujących losy EC Szombierki Bytom - foto blogi, felietony i sprawozdania z wypraw. Poniżej zestaw "minimum", który pozowli wam zapoznać się z obiektem, jego przeznaczeniem, kiedyś i dziś.  

Opis Elektrocieplowni Szombierki Bytom na Wikipedii

Wikipedia

"Elektrociepłownia Szombierki (niem. Kraftwerk Oberschlesien, Kraftwerk Bobrek), dawniej Elektrownia Bobrek – zespół zabudowy dawnej elektrowni Bobrek z 1920 roku w Bytomiu, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego."

Opis Elektrocieplowni Szombierki Bytom na stronie Szlaku Zabytków Techniki

Szlak Zabytków Techniki

"Szombierki, od 1951 roku dzielnica Bytomia, chwalą się korzeniami sięgającymi czasów średniowiecznych. Mieszkańcy osady trudnili się rolnictwem aż do XIX wieku, kiedy zawitał tutaj przemysł ciężki. Wówczas to miejscowe dobra nabył słynny, śląski przemysłowiec – Karol Godula, król cynku i węgla."

Opis Elektrociepłowni Szombierki Bytom na Fundacja EC Generator

Fundacja EC Generator

"29 listopada 1920 roku nastąpił pierwszy rozruch podstawowych urządzeń elektrowni, do których należały wówczas 4 kotły typu Babcock i turbozespół typu WUMAG o mocy 12,8 MW. W następnych latach uruchomiono 19 kotłów typu Steinmiller, Babcock-Wilcox i Babcock, a także cztery turbozespoły WUMAG i GMA WUMAG."

Opis Elektrociepłowni Szombierki Bytom na  Klub Przyjaciół EC Szombierki

Klub Przyjaciół EC Szombierki

"Perła architektury przemysłowej projektu samych Zillmanów, zachwycająca swą monumentalnością „industrialna katedra”, będąca jednym z najcenniejszych przedstawicieli materialnego dziedzictwa i dawnej potęgi industrialnego śląska. Wizytówka nie tylko Bytomia."

95 LAT EC SZOMBIERKI Historia bytomskiej perły architektury przemysłowej

95 LAT EC SZOMBIERKI
Historia bytomskiej perły architektury przemysłowej

"Jeszcze kilka lat temu EC Szombierki przyciągała tłumy zwiedzających i to nie tylko podczas Święta Szlaku Zabytków Techniki. Jej przestronne, zapierające dech wnętrze, regularnie przemieniało się w miejsce realizowania wielu wydarzeń kulturalnych jak np. spektakle teatralne i koncerty,"

UDOSTĘPNIJ TĘ STRONĘ!