Sezon 2

Sezon drugi zakończony !!!
Najważniejsze pomniki i rzeźby Chorzowa zostały zdigitalizowane. Do katalogu dodano 78 lokalizacji z Chorzowa (a także kilka modeli z innych miast ale o tym dalej).

Aktualnie strona zachowajto.eu stała się agregatorem treści multimedialnych związanych z poszczególnymi obiektami – modeli 3D (udostępnianych za pośrednictwem serwisu Sketchfab – https://sketchfab.com/Dariusz_M) oraz zdjęć (udostępnianych za pośrednictwem serwisu Flickr – https://www.flickr.com/photos/149685412@N06/albums). 

Do każdego obiektu w miarę możliwości (czasem brak jest dostępnych informacji o obiekcie zarówno w internecie jak i w 'realu’) przypięto komplet informacji o autorze, dacie powstania, lokalizacji oraz związanej z nim historii. 

W 2018 roku strona zachowajto.eu zyskała nowy layout, nowy układ jest bardziej przejrzysty i pozwala na pełne wykorzystanie możliwości przeszukiwania modeli według przypisanych do nich kategorii.  Aktualnie każdy z modeli ma przypisane hasło dotyczące autora, roku powstania, współrzędnych GPS, rodzaju obiektu oraz miasta na terenie którego obiekt można zobaczyć. Strona po woli nabiera ‘masy’ i kategoryzacja i wyszukiwanie po przypisanych hasłach daje ciekawe efekty. Oczywiście nie pozwala to na wyciąganie generalnych wniosków, bo zawartość strony ciągle ewoluuje, jednak na daną chwilę wynik jest zawsze aktualny. Tak więc możemy łatwo sprawdzić, że najwięcej obiektów w Chorzowie i Bytomiu powstało w 1978 roku – http://zachowajto.eu/tag/1978/ a autorem największej liczby rzeźb jest Pan Tadeusz Sadowski – http://zachowajto.eu/tag/tadeusz-sadowski/ .

Dostęp do tagów uzyskać można TYLKO w pełnej wersji strony (strona wyświetlana na urządzeniach mobilnych jest uproszczona i zoptymalizowana pod kątem szybkości pobierania i wyświetlania) – jej wygląd znacząco różni się od strony wyświetlanej np. w telefonie.

Widok strony – w wersji mobilnej

Widok strony w pełnej wersji 

W 2018 roku powstała też facebook-owa odsłona serwisu jednak, z uwagi na fakt, iż modele 3D wymagają poświęcenia większej ilości czasu (i wiedzy) na przygotowanie, niż robienie zdjęć, całość umyka w niekończącym się potoku zdjęć, śmiesznych filmików i reklam.

Facebook także pozwala  na umieszczanie modeli 3D, jednak ich przygotowanie jest bardzo złożone i wymaga spełnienia szeregu wymagań technicznych. Stopień szczegółowości modeli udostępnianych za pomocą serwisu Facebook w zestawieniu do serwisu Sketchfab to jak 1/25 (takie są proporcje w dopuszczalnej wielkości modelu – czyli ilości szczegółów jakie mogą zawierać), należy więc traktować ten sposób prezentacji jedynie jako ciekawostkę, która obcina znakomitą większość szczegółów modelu 3D.  

https://www.facebook.com/zachowajto.eu

Podsumowując rok 2018:
82 lokalizacje – z terenu przede wszystkim Chorzowa, ale także Bytomia, Świętochłowic i Katowic,
83 modele 3D – pomników i rzeźb, dostępnych do nieodpłatnego przeglądania w serwisie Sketchfab,
28 600 zdjęć – wykonanych w terenie, na potrzeby budowy modeli 3D, średnio 150 – 200 zdjęć dla każdego obiektu. 
435 GB danych – modeli 3D, tekstur i zdjęć,
całość zrealizowana w oprogramowanie RealityCapture (wersja komercyjna), Meshroom, Gimp, FastStone, DxO OpticsPro 11 (wersja komercyjna),

Ponieważ każdy z obiektów jest przypięty do rzeczywistych współrzędnych GPS, łatwo można je zlokalizować z pomocą poniższej mapki.


http://zachowajto.eu/mapa/

Na swoją kolej czeka jeszcze sporo obiektów, w kolejnym 'sezonie’ pojawi się szereg nowości zarówno technologicznych jak i usprawnień związanych z prezentacją samych modeli. Zachęcam do śledzenia kolejnych wpisów. 

Sugestie, pytania, uwagi ?
Zespół zachowajto.eu – zachowajtoeu@gmail.com

 

 

 

 

 

Ten wpis jest osadzony w kategorii Sezon 2.