Flirt wodorostów z muszlą – Nowa Huta

Autor: Magdalena Pruszyńska-Jaroszyńska
Lokalizacja: Park Wiśniowy Sad, Nowa Huta, 30-001 Kraków
Odsłonięcie: 1963 r.

Trzymetrowa kompozycja ze sztucznego kamienia, na całej powierzchni rzeźba obłożona jest różnobarwną okładziną ceramiczną. Płytki wykorzystane do wykonania mozaiki na powierzchni rzeźby to specjalnie sprowadzony materiał ze Spółdzielni Kamionka w Łysej Górze.

Co ciekawe rzeźba ta spełnia nie tylko walory dekoracyjne ale zgodnie z zamierzeniem autorki miała też pełnić funkcje edukacyjne i być elementem… placu zabaw. Przy bliższym przyjrzeniu się zobaczymy schodki ułatwiające wspinanie się.

Rzeźba miała „nie tylko upiększać Park, ale równocześnie nadawać mu pewien charakter wychowawczy”. Dlatego w całym procesie projektowania ważne były nie tylko cechy wizualne rzeźb, ale także dostosowanie ich do potrzeb użytkowych – Kinga Tarasek w publikacji „Rzeźby plenerowe z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku na terenie dawnej dzielnicy Nowa Huta” [1].

I pomimo upływu 60-ciu lat (!?) jest to nadal oblegane przez maluchy miejsce. Nawet zrobienie zdjęć (dokładnie 134!)  wymagało ustawienia się w kolejce :).