Dojrzewanie II – Nowa Huta

Autor: Wincenty Kućma
Lokalizacja: ul. Porucznika Szczeklika, Nowa Huta, Osiedle Przy Arce, 30-001 Kraków
Odsłonięcie: 1975 r.
Dzieło „Dojrzewanie II”, nazywane przy miejscowych „Groszkiem”, to praca Wincentego Kućmy. Rzeźba zlokalizowane jest na osiedlu „Przy Arce”, obok bloku nr 5. Groszek dumnie zdobi okolicę w pobliżu Plant Bieńczyckich. Swoją nazwę zawdzięcza kształtowi przypominającemu groszek, co zauważyli i z sympatią podkreślają mieszkańcy osiedla. Biomorficzny charakter rzeźby opiera się na organicznych, naturalnych kształtach, które nawiązują do form występujących w świecie przyrody. 

„Jest to jedna z rzeźb wyłonionych do realizacji podczas konkursu w roku 1965. Realizacja nowohuckiego Dojrzewania II rozpoczęła się w roku 1973. Pod koniec stycznia 1975 roku rzeźba została ustawiona na terenie parku. Dla artysty ma ona szczególne znaczenie, była to bowiem jego pierwsza realizacja w nowej pracowni przy ulicy Kosocickiej w Krakowie. Kompozycja została wykonana ze sztucznego kamienia. Artysta odlał ją w całości. Wnętrze rzeźby w miejscach, gdzie znajdują się kule-nasiona, jest puste. Rzeźba pierwotnie ustawiona na prostopadłościennym postumencie, dziś stoi bezpośrednio na ziemi. Dojrzewanie II jest częścią cyklu Dojrzewanie, obejmującego grupę 13 rzeźb, rysunków oraz projektów, głównie fontann, przedstawiających roślinne, podobne do strąków formy w różnych stadiach biologicznego rozwoju. Pod względem formalnym Dojrzewanie II jest niemal dokładnym powtórzeniem mniejszej wersji z brązu z 1969 roku.” [Rzeźby plenerowe z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku na terenie dawnej dzielnicy Nowa Huta] – https://muzeumkrakowa.pl/

Wincenty Kućma znany jest z wielu innych dzieł na terenie Nowej Huty. Jego prace można odnaleźć w przestrzeni publicznej, na placach i skwerach, gdzie mieszkańcy mogą się nimi cieszyć. Artysta swoimi rzeźbami nie tylko upiększa krajobraz, ale także tworzy przestrzeń do zastanowienia się nad naturą, sztuką i roli człowieka we współczesnym świecie.