Sezon 3

Szanowni Państwo sezon trzeci zakończony !!! Kilka dużych projektów za nami, pojawiło się wiele nowinek technicznych, które otwarły nowe możliwości prezentowania obiektów. Większość pomysłów udało się wprowadzić w życie, niektóre muszą jednak jeszcze poczekać na realizację. Ale po kolei…

Stali bywalcy, na pewno zauważyli nowości jakie pojawiły się w serwisie, i nie chodzi tu tylko o dosyć diametralną zmianę sposobu prezentowania treści (z light na dark), ale także o takie  nowe elementy jak wirtualne spacery, panoramy 360 (z ziemi i powietrza), wideo z drona i stworzony, niejako obok strony ZachowajTo, kanał YouTube.  

Nadal jednak najważniejszym elementem całości jest platforma Sketchfab gdzie umieszczane są modele 3D, a także, od tego roku chmury punktów (ta forma prezentacji jest zarezerwowana szczególnie dla dużych obiektów). 

Największą popularnością w roku 2019 cieszył się model – Turbozespołu Skoda z Elektrociepłowni Szombierki (na dzień publikacji tego wpisu 3,9k odsłon z całego świata).

Jednak niekwestionowanym hitem tego sezonu był panoramy 360. Statystyki wskazują, że wszystkie treści, które zawierały elementy 'panoramiczne’ cieszyły się większym zainteresowaniem odbiorców. Zarówno na Sketchfabie, Facebooku jak i bezpośrednio na stronie ZachowajTo.eu. Tego rodzaju 'content’ wymaga jednak jeszcze więcej czasu na przygotowanie niż same modele 3D, m.in. dlatego podsumowując w liczbach zeszły rok, samych wpisów pojawiło się znacznie mniej niż w latach poprzednich. Nie oznacza to wcale, że spadło zaangażowanie w rozwijanie serwisu 🙂 , wręcz przeciwnie, opracowanie zeszłorocznych treści wymagało znacznie większego zaangażowania. O tym jak dużym przedsięwzięciem było zebranie materiałów chociażby do opracowania wirtualnej wycieczki po EC Szombierki (zdjęcia 360, zdjęcia na potrzeby foto rekonstrukcji, video rejestracje dronem – wielokrotne na przestrzeni kilku miesięcy oraz finalnie budowa samej logiki wycieczki) można przekonać się, odwiedzając podstronę przygotowaną specjalnie na potrzeby tego projektu – https://zachowajto.eu/EC_Szombierki/ i https://zachowajto.eu/HPP_Szombierki_ENG

Virtual Tour

Same panoramy 360 – czy może lepiej 'wirtualne wycieczki’ prezentowane są z wykorzystaniem dwóch różnych technologii (Marzipano oraz Lapentor)

Z dużym zainteresowaniem i bardzo pozytywnym odzewem spotkał się film zarejestrowany w Żabich Dołach. Ten malowniczy plener doskonale udało się przedstawić z powietrza (warto odnotować, że to pierwszy film na kanale opracowany w wysokiej rozdzielczości 4k).

Podsumowując rok 2019 w liczbach – 195 GB zarejestrowanych i wytworzonych danych, tysiące zdjęć, setki panoram (w sumie też zdjęć tylko trochę zniekształconych 🙂 ), godziny zarejestrowanych materiałów wideo (blisko 13 godzin w powietrzu i ponad 56 km lotu). Duża część materiałów wciąż czeka na montaż i publikacje, lub jest częścią większych pomysłów, które wymagają czasu na realizację (z założenia). 

Co w tym roku? Co jakiś czas 'dokarmiamy’ stronę na facebooku – www.facebook.com/ZachowajToEu2017/, gdzie w cyklu „Rzeźba na dziś…” co środę pojawia się nowy wpis, prezentujący jedną z opisanych rzeźb. Oczywiście prezentujemy je w sposób …inny niż zwykle, jako zdjęcie 3D lub panoramę 360.

Generalnie będzie się działo. Jednak póki co, trzeba poświecić trochę czasu na obróbkę zaległych materiałów.

Ale nie jedno was jeszcze zaskoczy na ZachowajTo.eu     

Ten wpis jest osadzony w kategorii Sezon 3.