Wieża wyciągowa „Krystyna” to pozostałość po Kopalni Węgla Kamiennego Szombierki. Sam szyb powstał w 1929 roku i jest jednym najbardziej rozpoznawalnych symboli Bytomia. Aktualnie jest to miejsce kojarzone min. z dwoma dobrze znanymi w regionie imprezami – Zlotem Pojazdów Militarnych [1] (Śląskie Manewry) oraz Międzygalaktycznym Zlotem Superbohaterów, który własnie w tym miejscy ma swój początek [2].
Po podstawowe informacje jak zawsze odsyłam do Wiki.
Znających język niemiecki techniczny odsyłam do DER STAHLBAU, wydań z 1928 roku, gdzie opisywano plany i postępy budowy ówczesnej kopalni Hohenzollern, której częścią był szyb Förderturm Kaiser-Wilhelm-Schacht, czyli znany nam aktualnie szyb „Krystyna”.
DER STAHLBAU Heht 2 1928, str 12
DER STAHLBAU Heht 10 1929, str 1
BLUCKAUF Nr.40 1929, str 25
Ale tak na prawdę jaka to była kopalnia ? Cóż zajrzyjmy do kroniki filmowej…
Każdy, kto choć trochę otarł się o górnictwo wie, że praktyki pokazywane w 20 sekundzie powyższego filmu nie mogłyby mieć miejsca w kopalni metanowej (a jak wiemy aktualnie W ŻADNEJ CZYNNEJ KOPALNI), ale propagandowe filmy rządzą się swoimi prawami :).
W roku 1993, czyli w ostatniej fazie działalności KWK Szombierki, kopalnia ta została dołączona do KWK Dymitrow (na wielu domach w Bytomiu, można jeszcze dzisiaj znaleźć informację, że to budynki zarządzane przez KWK Dymitrow).
Dymitrow, a co to właściwie oznacza ?
Na szczęście aktualnie nie jesteśmy już skazani tylko na kroniki filmowe – Dziennik Georgi Dymitrowa – świadectwo lęku oraz interioryzacji utopii komunizmu
Kopalnia Szombierki była też plenerem filmowym (oprócz kroniki filmowej), dla filmu pt.: „KONIEC WAKACJI”, jest to film z roku 1974 do zobaczenia, za darmo , w całości, w serwisie IPLA – https://www.ipla.tv/wideo/film/Koniec-wakacji/5614584e71f503bc324a84186551af0f
W tym wpisie inaczej niż zwykle, zamiast galerii – link do serwisu Pinterest (z zachowanie odniesień do stron autorów, bez nich dostęp do niektórych treści nie byłby możliwy dlatego też, najlepiej będzie 'linkować’ bezpośrednio do stron autorów).
Pinterest – https://pl.pinterest.com/zachowajtoeu/szyb-krystyna-bytom-szombierki
Wejście do środka to ryzykowna sprawa, na szczęście w sieci można znaleźć co najmniej kilka ciekawych filmów 'para dokumentalnych’:
– Ekstremalna eksploracja OPUSZCZONEJ WIEŻY SZYBU – Urbex POV–
– Opuszczony Szyb „KRYSTYNA” | *Jedzie po mnie Straż Pożarna?* | Urbex #3 –
– BNT 101 Szyb KRYSTYNA – (polecam cały filmik, jednak link prowadzi do najbardziej ekstremalnego momentu podczas 'zwiedzania’),
– Szyb Krystyna Bytom – Rykowisko Exploration – (czasem można spotkać w obiekcie 'przewodnika’).
ZachowajTo.eu to przede wszystkim oryginalne treści, także i tym razem zapraszam do zobaczenia skanu 3D szybu „Krystyna” – skan w postaci chmury punktów. Podobnego nie znajdziecie nigdzie indziej.
Chmura punktów 3D pozwala zorientować się w bezpośrednim sąsiedztwie szybu. Jednak znacznie łatwiej można dokonać 'inspekcji’ szybu za pomocą modelu z teksturą.
Chętnych zobaczenia jak prezentuje się Szyb „Krystyna” w bezpośrednim sąsiedztwie (nie zobaczycie tego nigdzie, ani na mapach Googla, ani na zdjęciach satelitarnych – chyba, że na żywo), zapraszam do odbycia wirtualnego spaceru zawierającego 18 lokalizacji z ziemi i z powietrza –https://zachowajto.eu/szyb_krystyna_hd/
Miłego zwiedzania. Zapraszam do kontaktu jeśli chcecie zobaczyć tutaj jakieś konkretne miejsce – zachowajtoeu@gmail.com