Żabie Doły – wirtualny spacer + film

Żabie Doły to bardzo ciekawe miejsce. Dla jednych wręcz kultowe, dla innych …jakby to powiedzieć.  Charakterystyczne zbiorniki wodne, piękne alejki spacerowe, stanowiska do obserwacji ptaków i tablice informacyjne, wszystko to składa się na unikatowy charakter tego miejsca. Malowniczego zwłaszcza gdy przyroda przygotowuje się do zimy.
Po podstawowe informacje odsyłam do Wikipedia bytom.pl czy slaskie.travel . Tutaj znajdziesz coś znacznie ciekawszego 🙂 Na początek film.   

Jeżeli obejrzeliście powyższy film dokładnie, to część z was pewnie dostrzegła drobny szczegół – praktycznie w każdym stawie woda ma nieco inny odcień. 

Pewne wskazówki można znaleźć w publikacji –  Wpływ antropopresji na środowisko wodne obszaru Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Żabie Doły  Woda w zależności od stawu posiada pH od 1,9 do 8,1. No cóż, krajobraz Żabich Dołów tworzą po górnicze zapadliska i hałdy po byłej kopalni rud cynku i ołowiu. Idąc dalej. „Z uwagi na przekroczenie wielu wskaźników, zwłaszcza zawartości metali, wody w zbiornikach Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego nie spełniają norm jakościowych dla wód powierzchniowych” [1]  . To stan z 2015 roku, aktualnie na pewno wszystko już jest ok 😉 . Warto zauważyć, że niezależnie od pory dnia i roku na swoich stanowiskach pozostają wędkarze. Choć mając w pamięci postindustrialny charakter tych stawów, należało by się zastanowić nad aspektami zdrowotnymi.

Przez teren „Żabich Dołów” przebiegała kiedyś kolej wąskotorowa.  Nieoczywistym źródłem ciekawych informacji o kolejach wąskotorowych i nie tylko jest ENKOL Społeczne Archiwum Transportu Szynowego , a już prawdziwą perełką jest udostępniany na tej stronie schemat transportu zakładu Orzeł Biały (145Mpx !) . Schemat z rzeczywistym stanem można by zestawić jakoś tak… Choć nie do końca to pasuje. Może ktoś, coś ?


Póki co, nie ma się co zastanawiać, czas wyruszyć w teren !

Zapraszamy na WIRTUALNY SPACER.  Z ziemi……i z powietrza.