Dawna Kopalnia Dolomitu „Bobrowniki” i nie tylko – Wirtualna wycieczka+Film

Jadąc drogą nr 11 z Bytomia w kierunku Tarnowski Gór, uwagę zwraca dziwny krajobraz za drzewami, coś jakby ogromna „luka w krajobrazie”, tuż za Suchą Góra po lewej stronie drogi. A może nawet jadąc wąskotorówką gdzieś za drzewami mignął wam intrygujący widok na…. Dawną Kopalnię Dolomitu „Bobrowniki”. Jest to tak naprawdę dawne wyrobisko nieczynnej kopalni, w której wydobywano margle i wapienie. Wyrobisko miejscami dochodziło do 60 metrów głębokości a eksploatacja prowadzona była na kilku poziomach. Każdy kto choć raz odwiedził to miejsce, zwrócił uwagę na kilka (mniej lub bardziej odsłoniętych 🙂 ) otworów w pionowych ścianach, znajdujących się w trudno dostępnych miejscach.

To nic innego jak pozostałość po „chodnikach” dawnych kopalń rud srebra, jakie znajdowały się na tym terenie. Wyglądały mniej więcej tak jak poniżej.

Z zachowanych ksiąg górniczych wynika, iż w Bobrownikach pomiędzy 1533 a 1632 rokiem, zgłoszono wybicie 966 szybów oraz pracę 9 płuczek [za Skała Życia].

Dzisiaj jest to doskonałe miejsce do spacerów i wypraw rowerowych (choć nie jest to chyba do końca legalne i bezpieczne). Jak dolomity z lotu drona wyglądają dziś, można zobaczyć na poniższym filmie. 

Nieodłącznym elementem towarzyszącym dawnej kopalni dolomitu jest rozległe kilkuhektarowe usypisko skały, sięgające wysokości 17 metrów, które powstało przez lata górniczej eksploatacji …czyli Hałda Popłuczkowa.

Doskonałym źródłem informacji na temat samej hałdy oraz jej otoczenia jest niniejszy dokument – establishment of the Cultural Park under the name ‘Hałda Popłuczkowa’ in Tarnowskie Góry , na uwagę zasługuje mapa ze strony nr 34 dokumentu (zwłaszcza lokalizacja stanowisk strzeleckich i pozostałości tzw. „Szybów porudnych”). Popłuczkowe usypisko z racji niedawnego wpisania na listę  UNESCO (wraz z 27 innymi obiektami z tego rejonu) opisano już w wielu miejscach tak więc ograniczmy się do rysu historycznego.

Jak zawsze mamy dla was coś unikatowego – Wirtualny spacer po terenie byłej kopalni, hałdzie popłuczkowej oraz  pozostałościach kompleksu dyrekcji. Przygotowaliśmy 79 unikatowych lokalizacji z ziemi i z powietrza. 

Dawna Kopalnia Dolomitu „Bobrowniki” – Wirtualna wycieczka 

Hałda Popłuczkowa – Wirtualna wycieczka

Budynek dyrekcji i okolice – Wirtualna wycieczka

Zapraszam do wirtualnego zwiedzania i obejrzenia filmu. Wirtualny spacer zrealizowano w takiej samej technologii jak wycieczka po EC Szombierki.

Rozpoczynając od tego wpisu dostępny jest też kanał Youtube –  Zachowajto.eu , na którym w miarę czasu i możliwości będą pojawiały się dodatkowe treści, oczywiści aby być na bieżąco można kanał zasubskrybować.

Lokalizacja – https://goo.gl/maps/e6zd2oC6gKNsYvxZ8
GPS: 50.414302, 18.861380