Szczurołap

Projekt: Richard Adolf Zutt
Lokalizacja: Śląski Ogród Zoologiczny, Chorzów
Odsłonięcie: 1929 r.

GPS: 50.28114, 18.99176

Tytułowy Szczurołap odbył długą drogę zanim stanął w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Pierwotnie figura była częścią ustawionej w Zabrzu fontanny. W roku 1953 rzeźba trafiła do Parku Ślaskiego w pobliże stawu przy dużym kręgu tanecznym. W 1995 roku w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych przeprowadzona jej renowację i wykonano kopię, która trafiła do parku. Oryginalnego „Szczurołapa” można oglądać w Muzeum Miejskim w Zabrzu. Rzeźba przedstawia Szczurołapa z Hameln.

„Według legendy w 1284 roku dolnosaksońskie miasto Hameln w Niemczech nawiedziła plaga szczurów. Wynajęty przez mieszkańców szczurołap za pomocą muzyki płynącej z cudownego fletu wywabił szczury, które następnie utopiły się w Wezerze. Gdy po wykonanej pracy odmówiono szczurołapowi obiecanej zapłaty za pozbycie się gryzoni, ten w podobny sposób wyprowadził w nieznane wszystkie dzieci z Hameln.

Wśród racjonalnych tłumaczeń pochodzenia legendy jest między innymi hipoteza związana z epidemią dżumy, choroby roznoszonej przez szczury, ponieważ niedaleko Hameln odkryto masowy grób z połowy XIV wieku zawierający kilkaset szkieletów dzieci.” – za Flecista z Hameln.

Szczurołap
Lokalizacja – https://goo.gl/maps/fTFMTGwRY6A2