Fontanna Żaba

Projekt: Joanna Ambroziak-Hanasiewicz
Lokalizacja: ul. Stawowa, Katowice
Odsłonięcie: lata 70 XX w. (druga połowa)

GPS: 50.25977,19.01822

W latach sześćdziesiątych XX wieku zabudowania przy ul. Stawowej za skrzyżowaniem z ul. 3 Maja wyburzono; wśród nich znajdował się hotel Kaiserhof, w którym od 1884 mieściła się niemiecka żydowska loża wolnomularska Concordia. W połowie lat 70. XX wieku na ul. Stawowej w pobliżu ulicy 3 Maja ustawiono fontannę, w której woda wypływała z ust ponad 100-kilogramowej, mosiężnej figury żaby. Żaba miała symbolizować niegdysiejszy staw znajdujący się nieopodal [Wikipedia]. Dla mieszkańców Katowic fontanna stała się popularnym miejscem spotkań. Oczywiście spotkania tu się nie kończą, a dopiero zaczynają, a żabka to jakby punkt zbiórki. Fontanna była już celem wielu wandali. Żabkę m.in. malowano sprayem czy zatykano odpływ fontanny workami foliowymi. Figura zniknęła już kiedyś ze swojego postumentu. W listopadzie 1998 r. wyjechała na czas remontu fontanny do Chorzowa [Ta żaba ma pecha!].
Żabę próbowano też ukraść, okazała się jednak za ciężka, złodziej zdążył ją tylko odkręcić. Figurkę odnaleźli strażnicy miejscy. Próba kradzieży miała miejsce w 2002 roku, w grudniu. Dopiero w lipcu żaba ponownie została zamontowana na swoim miejscu.

Aktualnie Żabka ma się dobrze i pewnie jeszcze przez wiele lat będzie służyć jako charakterystyczny, może nawet kultowy, punkt spotkań w tej części miasta.

Fontanna Żaba

Lokalizacja – https://goo.gl/maps/33eHZvtJ4Bq