Chłopiec z łabędziem

Projekt: Theodor Erdmann Kalide
Lokalizacja: Plac Matejki, Chorzów
Odsłonięcie: 1834r.

GPS: 50.293825, 18.954163

Rzeźba przedstawia nagiego chłopca obejmującego prawą ręką szyję łabędzia o rozpostartych skrzydłach. Ustawiona jest w centrum placu Jana Matejki i stanowi centralny element dekoracyjny. Stoi na cokole wewnątrz wielobocznego basenu, z boków której tryska na rzeźbę woda. Pierwotnie to w dziobie łabędzia umiejscowiony był wytrysk wody, który skierowany był w górę a woda opadała na uniesioną rękę chłopca zasłaniającego ją przed opadającą wodą. Rzeźba zaprojektowana została w berlińskiej pracowni w 1834 roku przez urodzonego w 1801 roku w Chorzowie (dawniej Królewska Huta) wybitnego artystę rzeźbiarza Theodora Erdmanna Kalidego. Stała się ona niezwykle popularna w Europie, kiedy to w 1851 roku zdobyła brązowy medal na Pierwszej Światowej Wystawie Powszechnej w Londynie. Rzeźbę obejrzało wówczas ponad sześć milionów zwiedzających. W Chorzowie rzeźba pojawiła się prawdopodobnie wraz z założeniem miasta ok. 1870 roku, zakupiona przez władze miejskie. Do lat 90. XIX wieku stała na Rynku miasta równie, jako rzeźba fontannowa. Później zostaje usunięta i pojawia się dopiero ok. 1902 r., wraz z rozbudową miasta w rejonie pl. Jana Matejki. Ustawiona zostaje w 1912 roku w obecnym miejscu w założeniu zaprojektowanym przez mistrza murarskiego Gustawa Kocha. Rzeźba, jako odlew żeliwny wykonana została w Hucie Gliwickiej i była jednym z wielu asortymentów handlowych huty. Odlewana była również z brązu lub cyny. Rzeźba „Chłopca z łabędziem” jest jednym z symboli Chorzowa. Została wykorzystana, jako statuetka nagrody Prezydenta miasta Chorzowa w dziedzinie kultury, którą od 1996 roku otrzymują twórcy i animatorzy kultury związani z naszym miastem – za Spacery ulicami Chorzowa.

Chorzowska rzeźba to jedna z wielu wersji Chłopca z Łabędziem, aktualnie można ją także oglądać w następujących lokalizacjach:

Lokalizacja – Osborne House
York Ave, East Cowes PO32 6JX, Wielka Brytania


Lokalizacja – Chłopiec z łabędziem 41-100 Gliwice


Lokalizacja – Chłopiec z łabędziem Centrum,41-500, 41-500 Chorzów


Lokalizacja – Aliaksandraŭski Garden Square Minsk, Belarus


Lokalizacja – Chłopiec z łabędziem 59-200 Legnica


Lokalizacja – Park Saski, Świątynia Westy, ul. Niecała 14, 00-001 Warszawa


Lokalizacja – Park Staromiejski, Teatralna, 52-443 Wrocław


Lokalizacja – Sychrov Castle, 463 44 Sychrov, Czechy


Lokalizacja – Park Centralny Imienia J. Czajkowskiego, 49-306 Brzeg


Lokalizacja – Pałac Pod Filarami, Dehnelów 12, Czeladź


Lokalizacja – Rynek, Koniecpol


Lokalizacja – Wasserspiele Bayreuther Str. 19, 95488 Eckersdorf, Niemcy

W lata 90-tych XIX wieku jeden z egzemplarzy rzeźby 'zawędrował’ za ocean, do Nowego Jorku. Prezentowany był w Central Parku – za List of sculptures in Central Park.

GIF made with the NYPL Labs Stereogranimator - view more at http://stereo.nypl.org/gallery/index
GIF made with the NYPL Labs Stereogranimator

Chłopiec z łabędziem

Lokalizacja – https://goo.gl/maps/6UHQpSHat3Q2