Plac zabaw na osiedlu G – Tychy

Autor: Wojciech Firek i Andrzej Getter
Lokalizacja: ul. Niepodległości 200, 43-100 Tychy
Odsłonięcie: 1979 r.

To zdecydowanie jedna z ciekawszych kompozycji jakie można znaleźć na terenie Tychów. Kompozycja pełni(ła) zarówno funkcję estetyczną jak i użytkową. Jest to zespół betonowych rzeźb w formie placu zabaw, którego głównym elementem jest zjeżdżalnia. Na szczycie zjeżdżalni betonowe kręgi formują się w korytarz, stanowiący jej początek, punkt startowy, który następnie po kilku pofalowaniach ponownie formuje się w tunel tyle, że pionowy. Niestety, aktualnie możemy zobaczyć, w niezmienionej formie, jedynie główny komponent kompozycji, czyli betonową zjeżdżalnię. Pozostałe części bieżni, te najciekawsze, pofalowane i finalnie formujące się w pionowy obelisk, znajdują się poza obrysem współcześnie wytyczonego placu zabaw, co niejako już nie chroni ich przed dewastację. Jak widać poniżej, elementy poprzestawiano i zgromadzono w jednym miejscu.

 

Brak jest pełnej dokumentacji tej instalacji, można jedynie znaleźć ją we fragmentach na zdjęciach archiwalnych.

20212012

Warto odnotować jeden szczegół, zarówno początek zjeżdżalni, czyli wewnętrzne powierzchnie kręgów formujących tunel, prawdopodobnie cała bieżnia jak i końcówka instalacji, czyli wewnętrzne powierzchnie obelisku, posiadają pozostałości miedzianej okładziny. Tak więc można domniemywać, że całość prezentowała się imponująco, sztuczny kamień + miedziana blacha. Fragmenty zaśniedziałej blachy można dostrzec w zagłębieniach konstrukcji.

Rzeźby plenerowe, powstające w Tychach w latach siedemdziesiątych to efekty współpracy Spółdzielni Mieszkaniowej Oskard z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. 

GPS: 50.11004506, 19.003608391
Lokalizacja – https://maps.app.goo.gl/sXzLRcRikeS21FS46