Fatum II – Dusza odrywająca się od ciała

Autor: Xawery Dunikowski
Lokalizacja: ul. Puławska 113a. 02-707 Warszawa
Odsłonięcie: 1918 r.
„Fatum” to tak na prawdę rzeźba nagrobna, która przez to, że była zbyt ciężka, stała się rzeźbą plenerową. To jedna z niewielu rzeźb o tak zawiłej historii. Rzeźba „Fatum”, znana również jako „Dusza odrywająca się od ciała” powstała w 1904 roku w Warszawie, a jej autorem jest Xawery Dunikowski.

Wykonana pierwotnie z gipsu, szybko zdobyła uznanie i była podziwiana przez artystów, w tym Antoine’a Cierplikowskiego, który zadecydował, że replika „Fatum” stanie na jego grobie. Jak widać poniżej, nie była to jednak wierna kopia, ale zmieniona, zgodnie z zaleceniami zamawiającego, wersja rzeźby.

(Zdjęcie ze strony – https://wnet.fm/category/a/jestem/page/64/)

W 1927 roku umieszczono monumentalną wersję rzeźby na cmentarzu w Longjumeau, która przetrwała do lat 60. i stała się symbolem samego Cierplikowskiego. Ponieważ od tego momentu zaczynają się pewne nieścisłości w całej historii, odsyłam do zapoznania się z rozbudowanymi opisami zamieszczonymi na Blogu „King of Hairdressers” oraz na portalu „sieradz-praga.pl” .

Aktualnie w Warszawskiej Królikarni możemy oglądać drugą wersję rzeźby Fatum (stąd liczba 2 w jej nazwie), która pierwotnie stanowić miała ozdobę grobowca „króla fryzjerów – fryzjera królów” Antoniego Cierplikowskiego.

GPS: 52.189437901, 21.026193951
Lokalizacja – https://maps.app.goo.gl/PphFbVQTPhoL3wBz6