Chłopcy z gęsią – Tychy

Autor: Augustyn Dyrda
Lokalizacja: ul. Budowlanych, 43-100 Tychy
Odsłonięcie: 1957 r.

Rzeźba początkowo miała przedstawiać kobietę z gęsią, umieszczona zaś miała zostać na skwerze przy ulicy Brzozowej. Miało być to nawiązanie do tradycji hodowli gęsi w Tychach, które były wypasane na łąkach wzdłuż Potoku Tyskiego, od dworca kolejowego do sklepu „Majsterkowicz”.
Mnie jednak gęsi kojarzyły się z dziećmi, bo wypasanie gęsi to było zajęcie dzieci, a zwłaszcza chłopców – opowiada Augustyn Dyrda, rzeźbiarz i autor tej rzeźby. – Dlatego zamiast kobiety zaproponowałem chłopców z gęsią. Rozbawionych chłopców. Bo wypasanie gęsie wiązało się z zabawą. Znam to ze swojego dzieciństwa. Ja wprawdzie sam gęsi nie pasłem, ale paśli je koledzy, a ja im towarzyszyłem. I pamiętam, że zawsze tam było wesoło. Graliśmy nie tyle w piłkę nożną, bo wtedy nie była taka popularna, co w palanta. W latach 1931-32 Tychy były mistrzem Polski w palancie. Gra ta polegała na uderzaniu kijem jakby bejsbolowym skórzanej piłki wypchanej końskim włosiem.

Prof. Kazimierz Wejchert przystał na pomysł artysty. „Chłopcy” powstali najpierw w glinie, potem w gipsie. – Ostatecznie powstał odlew z mieszanki kruszywa i cementu – mówi Augustyn Dyrda.

Rzeźba została umieszczona na skwerze w pobliżu skrzyżowania ulic Budowlanej, Burschego i Glińczańskiej w 1957 roku i była to pierwsza rzeźba plenerowa w Tychach. W 2009 roku rzeźba została przeniesiona do pracowni twórcy, gdzie została pokryta żywicą poliestrową i pomalowana na nowo. Rzeźba miała być fontanną, z wodą tryskającą na wysokość gęsi.