Sezon 5

W tym roku bez niespodzianek – coraz więcej pomysłów i coraz mniej czasu. Co z tego wynikło ?

Jeśli ktoś śledzi treści pojawiające się na stronie ZachowajTo.eu na pewno zauważył spadek ilości wpisów w tym roku. Nie ma się co usprawiedliwiać, ale kilka faktów przytoczyć trzeba: w tym roku pojawiło się 7 nowych filmów na Youtube, oraz 13 modeli 3D na platformie Sketchfab. Tak jak się 'odgrażaliśmy’ w podsumowaniu sezonu 4, w tym roku pojawiły się nowości. Po pierwsze filmy. Podziwiam twórców potrafiących wydzielić z siebie kilkadziesiąt filmów rocznie, u nas filmy rzadziej ale za to inne niż wszędzie, bo w jednym filmie przedstawiające różne pory roku. Jak się pewnie domyślacie aby taki materiał przygotować nie wystarczy odwiedzić dane miejsce raz, ba, nie dwa a trzy, a nawet czasem cztery razy, aby uzyskać oczekiwany efekt przedstawiający to samo miejsce o różnych porach roku. Dociekliwy obserwator stwierdzi, że skoro tak, to wszystkie filmy powinny pojawić się tak na prawdę pod koniec zeszłego roku aby objąć wszystkie pory roku. Cóż, chyba, że materiał nie pochodzi z jednego roku 🙂 a zbierany jest mozolnie na przestrzeni dłuższej niż jeden rok kalendarzowy.

Tutaj dochodzimy do sedna – zrobienie zdjęcia w plenerze to dopiero początek pracy nad danym obiektem/tematem.

Przedstawiona powyżej idea zestawiania zdjęć i filmów tych samych miejsc w różnych porach roku, wymaga zastosowania specjalistycznego oprogramowania, które pozwala zrealizować ten ciekawy pomysł. W naszym przypadku jest to LITCHI. Pomimo tego, że oprogramowanie znacznie ułatwia realizację, kluczowe jest precyzyjne zbudowanie planu działania – nawet najmniejszy błąd może skutkować utratą sprzętu.

Porada dla osób chcących rozpocząć zabawę z LITCHI – zawsze zweryfikujcie swoją misję na dużym ekranie.

Podobnie jak w roku poprzednim nie wszystkie fotorekonstrukcje umieszczone na Sketchfab-ie znalazły swoje odzwierciedlenie we wpisach na stronie, głównie dlatego, że to modele z zagranicy (nie mniej ciekawe, ale spoza regionu co dyskwalifikuje je w myśl przyjętej konwencji. Pewnie trzeba to będzie zmienić, bo kolejka takich opracowań robi się coraz dłuższa.

Ciekawą nowością wprowadzoną w tym sezonie to skany dużych obiektów. Można powiedzieć, że przestaliśmy się ograniczać do fotogrametrii naziemnej i teraz do tego procesu włączono także drona.

Udało się też ukończyć jeden wirtualny spacer. Pozwalający spojrzeć z powietrza na pozostałości Cementowni Grodziec.

W roku 2021 trochę odpuściliśmy facebook-a, strona Zachowajto nie żyje w tempie, które pozwala na stałe utrzymanie uwagi odbiorców codziennymi fotkami, modelami i filmami. Nasza filozofia opracowywania 'contentu’ wymaga więcej czasu, przez co w wyścigu o 'lajki’ i 'suby’ przegrywamy w przedbiegach – i pewnie bardzo by to nas zmartwiło, gdyby tylko na tym komuś zależało : )

Podsumowując rok 2021 w liczbach – to treści jest tyle, że po każdej eskapadzie w zasadzie od razu można by zamawiać nowy dysk, a lista obiektów do opracowania praktycznie z każdym miesiącem się wydłuża. I tak na prawdę nawet jeśli nastapił by całkowity lockdown nawet na rok, spokojnie przeżyjemy 'na rezerwie’.

Co w tym roku? Cóż pojawiło się tyle nowych możliwości i potencjalnych kierunków rozwoju serwisu, że pomimo, że to już piąty rok skupiamy się na ciekach miejsca w regionie, na pewno jest pole do wdrożenia nowości i nowinek, meta – nowinek ; ).

     

Ten wpis jest osadzony w kategorii Sezon 5.