Kosmosonda Tychy

Projekt: Stefan Borzęcki
Lokalizacja: Darwina 14 – osiedle D, Tychy, Polska
Odsłonięcie: 1975 r.
Kosmosonda to abstrakcja w czystej postaci. Jedna z najbardziej charakterystycznych Tyskich rzeźb. Dla jednych interesujący artefakt, dla innych nieokreślony twór w przestrzeni miasta. Co przedstawia ? Tego nie wiedzą nawet anjwięksi znawcy tematu – „Kompozycja ma postać osadzonej na prostopadłościennym cokole, zwartej, a jednocześnie płynnej, łukowato powyginanej bryły, której masę rozbijają cylindryczne, puste przestrzenie”. To interesująca forma, obok której nie sposób przejść bez zastanowienia się.  

Tak na prawdę nie wiemy kiedy dokładnie rzeźba powstała – wiadomo jedynie, że została zrealizowana na osiedlu D w 1975 roku. 

A może to nie do końca abstrakcja bez związku z rzeczywistością, spójrzmy na całość  jak na …Polskę. 

Przypomnijmy, że mamy lata 70-te ubiegłego wieku, a więc świeżo w pamięci Powstanie robotnicze 1956. Tak więc mamy na naszej mapie (rzeźbie) skierowany na zewnątrz, na zachód Poznań i ośrodki władzy skierowane na wschód zarysowane do wewnątrz. Całość podrzewana tlącym się ogniem na …śląsku. Tak więc możliwe, że mamy tu obraz ówczesnej sytuacji geopolitycznej.  Biorąc pod uwagę zaangażowanie autora projektu w tą sytuacje, mogła to być jedyna możliwa forma przekazu.  
Kosmosonda Tychy

GPS: 50.11201986, 18.995691569