Info

ZachowajTo to wakacyjny pomysł, który przeobraził się w całkiem spory projekt, który trwa już ponad pięć lat… i końca nie widać 🙂 Materiałów i pomysłów ciągle przybywa, a czasu – ciągle mało. 

Podsumowanie sezonu – 7 

Podsumowanie sezonu – 6

Podsumowanie sezonu – 5

Podsumowanie sezonu – 4

Podsumowanie sezonu – 3

Podsumowanie sezonu – 2

 Podsumowanie sezonu – 1 

Pomysł – cel.

Istnieje wiele stron/blogów/vlogów/galerii internetowych ukazujących kolekcję zabytków. Zawsze jednak odbiorca skazany jest na odbiór z perspektywy danego autora/blogera/vlogera/fotografa. Nawet jeśli opis będzie szczegółowy a zdjęć mnóstwo, nigdy nie będziesz mógł zobaczyć pomnika ze wszystkich stron i odkryć interesujących cię szczegółów. Tyle warstwa wizualna a co z opisem ? Każda strona internetowa prezentuje pewien punkt widzenia, zawarte na niej opisy (nie ważne czy dobre czy złe, prawdziwe czy stronnicze) próbują nam narzucić pewien sposób interpretacji rzeczywistości.  Właśnie te opisy, niejako przygotowują nas i podpowiadają nam jak powinniśmy interpretować daną rzeźbę, pomnik czy instalację. A gdyby zmienić nieco podejście ? Przedstawić obiektywne fakty a interpretację pozostawić odbiorcy. Tylko czy tak się da?

Właśnie tak postawione pytanie zainspirowało mnie do stworzenia strony ZachowajTo, gdzie ‘gromadzę’ miejsca, zabytki, pomniki, rzeźby w pisane w nasze bezpośrednie sąsiedztwo. Nie interesują mnie zabytki muzealne – skatalogowane, pięknie opisane i zadbane – raczej skupiam się na tych obiektach, które nie zasłużyły jeszcze na miano zabytków – reliktach minionej epoki (choć nie tylko), niszczejących gdzieś za płotem . Nie interesuje mnie też kontekst polityczny. Zawsze przygotowując opis danego obiektu używam wszelkich dostępnych źródeł, zarówno internetowych (choć ta metoda nie zawsze się sprawdza)  jak i tradycyjnych (biblioteki, archiwa czy  publikacje naukowe). 

Główny cel strony to danie możliwości przyjrzenia się w zaciszu domowym (bez świadków) rzeźbom, pomnikom  rozmieszczonym w naszym otoczeniu. O jednych mamy wyrobione zdanie (być może mijamy je codziennie) z istnienia innych, umieszczonych na stronie, może nawet nie zdajemy sobie sprawy. Jednak każde z nich ma swoją historię i powstało w jakimś celu. 

Ale najważniejsze jest to, że dzięki nowym technologiom możemy przyjrzeć się dokładniej, nie za pomocą zdjęć a za pomocą modeli 3D. 

Strona techniczna.

Każdemu wpisowi towarzyszy model 3D danego obiektu. Model wykonany technikom fotogrametrii, czyli składania odpowiednio wykonanych kilkudziesięciu (czasem kilkuset) zdjęć. Dzięki temu powstaje obiekt w 100% odwzorowujący rzeczywistość. Obiekt, któremu można się na ekranie komputera przyjrzeć z każdej strony, bez skrępowania, zajrzeć w miejsca, w które nie zajrzelibyśmy 'na żywo’.

Na stronie wszystko wygląda prosto – klikasz i jest. W rzeczywistości przygotowanie modelu 3D to proces złożony i czasochłonny (stąd odstępy w publikowaniu nowych wpisów). 

Na początek trzeba wybrać się w miejsce gdzie zlokalizowany jest obiekt, przy odpowiedniej pogodzie, zrobić kilkadziesiąt zdjęć w wysokiej rozdzielczość. dalej za pomocą odpowiedniego oprogramowania zrekonstruować obiekt wirtualnie, poprawić ewentualne błędy odwzorowanie (w zasadzie zawsze jest coś do poprawy) i udostępnić w Internecie.   

Do każdego obiektu przypinamy też aktualne zdjęcia i dokładną lokalizację. Informacje umieszczam też bezpośrednio w mapach Googla, (czasem zdarza się, że jako pierwszy wprowadzam dane miejsce 'do Internetu’). 

 Zapraszamy do 'eksploracji’ moich modeli 3D i życzę miłego odbioru.

Sugestie, pytania, uwagi ?
Zespół ZachowajTo.eu 

 zachowajtoeu@gmail.com